Jak się odkochać?

Już na samym wstępie muszę Cię uświadomić, że da się to zrobić, jednak należy to do jednych z najtrudniejszych rzeczy, z którymi musimy się w naszym życiu zmierzyć. Ja kilka razy byłem w sytuacji, w której to teraz ty się znalazłeś i powiem szczerze, że najważniejszy w takiej chwili (odkochania się) jest czas. Na początku jesteśmy w bardzo silnym rozczarowaniu, staramy się walczyć o drugą szansę i w efekcie coraz bardziej pogrążamy się w bólu. Ja sam kilka razy bylem zakochany, ale niestety nie udało się na dłuższą metę utrzymać tego związku. Z tego co jeszcze pamiętam, to przez kilka tygodni nie mogłem się pogodzić z myślą, że to już jest koniec, że już nic z naszego związku nie będzie. Tak jak wspomniałem na wstępie z odkochaniem się jest jak z raną – potrzeba trochę czasu, aż rana się zagoi, a strup odpadnie. Przede wszystkim musisz pamiętać, że jeżeli dziewczyna cię zostawia, to oznacza, że już nic do ciebie nie czuje i już nie chce z tobą być.

Bezsensowne jest wydzwanianie do niej, czy wypisywanie sms'ów które i tak zostaną od razu skasowane. Gdy chcesz lub musisz się odkochać, powinieneś uświadomić sobie, że dziewczyna, w której jesteś zakochany – nic do ciebie nie czuje, więc związek z nią jest już i tak bezsensowny, gdyż „w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz.” Elementarnym zadaniem, które cię czeka po rozstaniu z nią, to przede wszystkim wymazanie jej numeru telefonu z głowy i zapomnienie, o tym, jak ona była dla ciebie ważna. Cały czas musisz pamiętać, że ona cię nie kocha i może znalazła już sobie drugiego, więc nie rób z siebie idioty i nie wydzwaniaj do niej już nigdy więcej, nawet jeśli miałbyś zostać bez telefonu komórkowego. Nauczka z tego jest na przyszłość taka, żeby nie uczyć się na pamięć numeru telefonu komórkowego dziewczyny, w której to jesteś zakochany. W dalszej części poradnika „jak się odkochać”, spróbujemy wyjaśnić, dlaczego tak ciężko jest się nam odkochać. Mianowicie problem z miłością oraz jej końcowym etapem – zerwaniem przez którąś ze stron „podupadającego związku”, ma swoją przyczynę w tym, że któraś osoba w związku odkochała się bądź straciła swoje zainteresowanie naszą osobą i nic już do nas nie czuje. Przede wszystkim musimy pamiętać, że życie jeszcze jest bardzo długie przed nami i istnieje bardzo wielka nadzieja, że poznamy w nim jeszcze fajniejszą partnerkę.

Jak się odkochać na dobre?

Może i teraz łatwo mi powiedzieć że tak trzeba zrobić, ale uwierz mi – na przestrzeni tygodni skorzystasz na tym, że od razu starałeś się wymazać ją z pamięci. Najważniejsze na początku odkochiwania się jest nie rozmyślanie ciągle o naszej drugiej połówce. Jak już 2 razy starałem się walczyć o związek, który i tak nie miał przyszłości, więc uświadamiam cię, że po rozstaniu z dziewczyną trzeba odświeżyć relacje z kolegami, podzwonić do nich, a jak pogoda pozwala to wyjść na podwórko i początkowy etap odkochiwania się przetrwać przy ich wsparciu. To właśnie najbliższe nam osoby w początkowych etapach odkochiwania się, są dla nas bardzo pomocne, gdyż pomagają odsunąć nasze myśli od tej przykrości, która nas spotkała.

Jak się odkochać i mieć nauczkę na przyszłość?

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że to jak się odkochać zapamiętasz na przyszłość, a doświadczenie, które zbierzesz z tego bardzo przykrego zdarzenia, sprawi, że będziesz bardziej czujniejszy, przy obdarowywaniu w przyszłości kogoś tak wielkim zaufaniem. Gdy już ból który to doświadczałeś w związku z rozstaniem minie, to musisz pamiętać, żeby nie zakochiwać się zbyt szybko, tylko powoli czerpać radość z nowo kwitnącego związku.

Czy mogą się zdarzyć chwile wielkiej słabości i olbrzymiego smutku podczas odkochiwania się?

Wbrew pozorom to jak się odkochać, nie zależy tylko od naszej świadomej woli lecz również od emocji, które im towarzyszą. Im jesteśmy starsi, tym coraz mocniej odczuwamy negatywne doświadczenia oraz stany emocjonalne, które towarzyszą nam podczas rozstawania się z osobą, w której to jesteśmy zakochani i bez której, ciężko nam żyć. Czasem w chwilach wielkiego bólu i przygnębienia sama rodzina i przyjaciele mogą już nie wystarczyć i potrzebna jest nam wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który to stwierdzi, czy poradzimy sobie sami wyjść z opresji, czy jednak będzie nam potrzebne „wsparcie” farmakologiczne, które to zleci już lekarz psychiatra. Jak sami widzimy, rozstanie się i efekty jego oddziaływania może przybierać lekkie objawy jak i te najcięższe – w których to jest potrzebne wsparcie lekarza specjalisty.

Autor: Roland Drmla