Natura wyposażyła ludzi w zdolność okazywania emocji dzięki ekspresjom mimicznym.

Do dnia dzisiejszego trwa dyskusja na temat tego, czy ekspresje mimiczne tylko precyzyjnie komunikują przeżywane przez nas stany emocjonalne, czy też że są emocją samą w sobie - niektórzy wybitni naukowcy tak uważają. Gdy widzimy osobę uśmiechniętą, podświadomie wiemy, że jest szczęśliwa. To samo dotyczy smutku, w przypadku, gdy osoba okazuję tą ekspresję mimiczną możemy być pewni, że nie czuje się najlepiej.

To, że twarz stanowi najważniejsze źródło potwierdzające przeżywane stany emocjonalne nie powinno jednak stanowić żadnej wątpliwości. To dzięki ekspresjom mimicznym wiemy jakie samopoczucie oraz nastawienie ma w stosunku do nas osoba z którą rozmawiamy. Poza tym to dzięki twarzy tak naprawdę rozpoznajemy i identyfikujemy ludzi, mogąc dzięki temu tworzyć wzajemne relacje personalne, społeczne i publiczne.

Na pewno kiedyś byłeś w sytuacji, gdy rozmawiając z kimś podświadomie czułeś, jakieś dziwne wewnętrzne uczucie. Mogło to być wywołane tym, że nieświadomie zdekodowałeś „mikro ekspresję”, która pojawiła się na twarzy Twojego rozmówcy. Mógł być to krótki, trwający poniżej pół sekundy grymas twarzy, który np. okazywał niezadowolenie u osoby z którą prowadziłeś dialog. To właśnie komunikacja niewerbalna zdradza prawdziwe intencje nadawcy.

Do zaprezentowania ekspresji mimicznej wykorzystujemy całą twarz, zaczynając od czoła, a kończąc na brodzie. Ekman i Friesen – czołowi badacze emocji w kontekście społecznym, zaliczyli do siedmiu podstawowych rodzajów mimik ekspresyjnych:

- radość: nastrój wywołany pozytywnymi emocjami. Jest to stan zadowolenia, szczęścia i wesołości. Bardzo często uśmiech jest intencjonalnie wykorzystywany w celu ukrycia nieśmiałości bądz wstydu. Prezentowanie uśmiechu w taki sposób pomaga nam zakamuflować nasze prawdziwe uczucia. Czasem w chwilach stresowych najlepiej jest się uśmiechnąć, wtedy trudniej jest odkryć osobie, która się na nas patrzy, że nie czujemy się komfortowo w danej chwili. 

- złość: w stanie tym może być zawarta: irytacja, wzburzenie, a nawet wrogość. Jest to ekspresja mimiczna wywołana negatywnymi przyczynami

- strach: jest stanem psychicznym wywołanym przez bardzo silne, nieprzyjemne, a nawet zagrażające życiu, bądź zdrowiu odczucia.

- smutek: stan psychiczny, którego przyczyną są przykre doświadczenia fizyczne, bądź psychiczne.

- zdziwienie: jest ekspresją mimiczną okazującą niedowierzanie, wywołane przez dany czynnik, bądź symptom.

- wstręt: jest to ekspresja mimiczna wywołana bardzo silnym stanem emocjonalnym, okazującym niechęć, bądź wrogość w stosunku do drugiego podmiotu.

-pogarda: jest uczuciem odrazy wobec kogoś, bądź czegoś bardzo często występuje z poczuciem własnej wyższości wobec kogoś.

 

Autor: Roland Drmla

Literatura podmiotu:

Leathers Dale G., „Komunikacja niewerbalna”, przekł. Trzcińska Magdalena, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2007

Morreale S.P., Spitsberg B.H., „Komunikacja między ludźmi”, przekł. Izdebski Paweł, PWN, Warszawa 2007

Dubisz Stanisław, „Uniwersalny słownik języka polskiego”, WNAP, Kraków 2004 Tom 3 i 4

Szarota Piotr, „Psychologia uśmiechu”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006.

 

Zapraszamy do polubienia i aktywności na Naszym funpage'u: Komunikacja Niewerbalna

Reklama