Wywiad ze stylistą personalnym - Piotrem Sienkiewiczem

 

Czy Twoim zdaniem Polacy dobrze się ubierają?

 

Polskie społeczeństwo jest podzielone na ludzi, którzy potrafią w odpowiedni sposób skomponować swoją garderobę, jak i takich, którzy totalnie nie wiedza jak to zrobić. Stąd też moje zdanie jest podzielone. Jest grupa osób, która racjonalnie dopasowuje ubiór w zależności o swojej sylwetki, czy sposobu bycia, gdyż wbrew pozorom to również ma spore znaczenie. Z drugiej jednak strony, część społeczeństwa swoim stylem ubierania się chce zwrócić na siebie uwagę innych, często robiąc to zbyt przesadnie. Oczywiście są też tacy, którzy po prostu nie umieją się ubrać i wydaje się im, że w czymś prezentują się nieźle, a tak na prawdę wygląda to tak jak wygląda, czyli nie do końca apetycznie.

 

Jaki błąd najczęściej popełniamy podczas wybierania ciuchów?

 

Większość ludzi przy wyborze garderoby sugeruje się swoimi upodobaniami. Zobaczą coś ciekawego na manekinie, czy w katalogu i wydaje się im, że skoro fajnie to wygląda na modelce, to i „na mnie” będzie się prezentowało świetnie. Wybierając garderobę dla siebie, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie co jest atutem w naszym wyglądzie, a co jest mankamentem, który należy ukryć - odwrócić od niego uwagę. Zaprezentuje teraz bardzo ciekawy przykład, który to zobrazuje. Jakiś czas temu miałem klientkę. Jej ramiona i talia były dość wąskie, jednak widoczna była dysproporcja w zestawieniu z biodrami, które były nieco szersze. Kobieta preferowała styl „elegancki”, dlatego też zaproponowałem jej dopasowaną koszulę, która kolorystycznie bardzo fajnie komponowała się z czarną spódnicą „ołówkową”. Kobieta z początku nie czuła się w tym wszystkim dobrze, zwłaszcza we wspomnianej spódnicy jednak wyjaśniłem jej, że to właśnie ta propozycja idealnie podkreśla i modeluje biodra oraz uda a to, co z początku wydawało się mankamentem przerodziło się w zaletę, nadając klientce naprawdę pociągającego wyglądu.

 

Dla wielu niskich mężczyzn, wzrost jest newralgicznym punktem.

Czy można wizualnie sprawić, że będziemy wyglądać na wyższych,

niż jest to w rzeczywistości?

 

Jest kilka zabiegów stylistycznych, które po ich zastosowaniu sprawią, iż będziemy optycznie wyglądać na wyższych, niż jest to faktycznie. Sam je stosuje bo wzrostem nie grzeszę. W tym celu, jeśli wybieramy styl elegancki należy np.: założyć dopasowaną marynarkę, tzw. „taliowaną” (wyszczupla i podkreśla od pasa w górę). Powinna ona mieć odrobinę krótszy rękaw i być nieco krótsza z długości. Dodatkowo, by wzmocnić ten efekt, również spodnie powinny mieć minimalnie krótsze nogawki (przy ewentualnym skracaniu pamiętajmy o zrobieniu tzw. skosu – lepiej się będzie nogawka układała na bucie) oraz dobrze byłoby aby się zwężały ku dołowi (coś na kształt „rurek”). Jednak najważniejsze jest to aby odpowiednio wszystko dopasować pod względem rozmiaru. Źle dopasowany rozmiar nawet przy zastosowaniu korekt krawieckich może popsuć cały efekt, jaki chcemy uzyskać. Garnitur tak dobrany bardzo wyciąga sylwetkę i sprawia, że mężczyzna w takie stylizacji wygląda optycznie na wyższego i zgrabniejszego niż być może jest w rzeczywistości.Większość panów chce się czuć w garniturze swobodnie co może w znacznym stopniu zmienić pożądany efekt na gorszy dlatego pamiętajmy: garnitur to nie strój sportowy i w nim mamy przede wszystkim dobrze wyglądać. Jak mówiła mi kiedyś moja Mama: „Chcesz być piękny to cierp” - kobiety potrafią a Wy panowie?

 

Jak ubrać się na pierwszą randkę?

 

Pierwsza randka - mężczyzna powinien wiedzieć, że kobiety mają różne upodobania. Jedne uwielbiają facetów luźno ubranych, a inne preferują bardziej elegancki styl bycia, zatem drodzy panowie – czytajcie to, co mówią/piszą wam na ten temat wasze wybranki ;) . Biorąc jednak pod uwagę to, że liczy się pierwsze wrażenie i że to ono jest najważniejsze, zalecałbym połączenie tych dwóch stylów - hybrydy (no chyba, że wybieramy się na elegancką kolację lub do teatru to wtedy obowiązkowy jest dobrze dopasowany garnitur). Dobrym sposobem na zrobienie pozytywnego wrażenie na płci pięknej jest coraz bardziej modna tzw. „sportowa elegancja”.Mogą to być np. troszkę luźniejsze spodnie bawełniane lub ciemne jeansy, koszula, która powinna być krótsza, żeby można ją było spokojnie wypuścić na wierzch i by nie sprawiała wrażenia za długiej a do tego marynarka dopasowana kolorystycznie do całości. W rezultacie kobieta będzie wiedziała, że ma do czynienia z człowiekiem, któremu nie jest obca elegancja, a co za tym idzie, dobre maniery, etykieta itd., nieco luźniejsze spodnie natomiast dodadzą luzu a co za tym idzie przeświadczenia, że nie jesteśmy typem sztywniaka i potrafimy ubrać się stosownie do okoliczności. Kobiety mają odrobinę łatwiej gdyż faceci to wzrokowcy więc podkreślając to i owo można osiągnąć pożądany efekt. Kobieta w większości ubrań będzie prezentowała się bardzo elegancko. Nawet, jeżeli założy zwykłe jeansy, koszulę, t-shirt czy luźną bluzkę (w zależności od figury czy upodobania oczywiście) i doda do tego szpilki (niekoniecznie na 10 cm obcasie) to już będzie postrzegana jako niesamowicie kobieca i elegancka. Podkreślenie naszych atutów to jedno, natomiast wyzywający strój na takie spotkanie to drugie i często w zależności od tego z kim mamy do czynienia, może wywołać niekoniecznie oczekiwane przez nas zachowanie. Bardzo często takie panie wprawić mogą w zakłopotanie i onieśmielenie danego mężczyznę co skończyć się może na tym, że biedak zamiast skupiać się na poprawnej konstrukcji zdań będzie się ślinił na widok waszych biustów. Pomijam oczywiście fakt, iż niejeden osobnik płci męskiej może poczuć się zachęcony do wykonania bardziej śmiałego kroku.

 

Jakie komunikaty niewerbalne są pomocne podczas rozmowy?

 

Zawsze należy pamiętać, że odpowiednie dopasowanie swojego ubioru do okoliczności, które mają nastąpić jest bardzo pożądane i może niekiedy otworzyć nam furtkę, która dla innych często jest zamknięta. Ważna jest też postawa ciała, którą prezentujemy podczas rozmowy oraz odpowiednie zachowanie. Z własnego doświadczenia wiem, że druga osoba lepiej odbierze naszą wypowiedź, podczas gdy odrobinę się pochylimy w jej kierunku, wykonamy kilka lekko dostrzegalnych ruchów głową i zaakcentujemy niektóre słowa również używając rąk.To wszystko może sprawić, że wypowiedź lub historia, którą opowiadamy stanie się jeszcze ciekawsza. Ruchy wykonywane dłonią nie mogą być jednak nerwowe, gdyż nasz rozmówca może pomyśleć, ze mamy coś „nie po kolei w głowie”. Powinny to być ruchy spokojne i sprawiające wrażenie naszej samokontroli.Ponadto artykułowanie wypowiadanych słów, zwiększanie natężenia głosu w momencie, gdy chcemy podkreślić ważną informację, czy nawet robienie krótkich pauz jest w trakcie rozmowy efektowne tak, jak ładne ubranie. Wykorzystywanie takich sygnałów podczas dialogu może sprawić, że temat z pozoru dla kogoś nieinteresująca stanie się lepiej przyswajalny.

 

Jakie znaczenie ma komunikacja niewerbalna w życiu codziennym?

 

„Imiona są jak ubrania. Wkładamy to, które jest najodpowiedniejsze na daną okazję.(...)”.W jednym z wcześniejszych pytań, podkreśliłem jak bardzo ważne jest pierwsze wrażenie np. to, które stworzymy na rozmowie kwalifikacyjnej czy na pierwszej randce. Musimy pamiętać, że codziennie spotykamy wiele osób, których wcześniej nie znaliśmy. Oznacza to, że większość z nich nic o nas nie wie i wnioski mogą wyciągnąć jedynie na podstawie naszego ubioru czy ze sposobu bycia „Jak Cię widzą tak Cię piszą”. Podczas rozmowy w sprawie pracy dużo łatwiej przyjdzie nam osiągnąć cel, którym jest wymarzona posada gdy będziemy wyglądać na osoby odpowiedzialne i pewne siebie. Ponadto zauważyłem, że czy w urzędzie, czy w restauracji inaczej jesteśmy postrzegani i obsługiwani w momencie, gdy ubrani jesteśmy odpowiednio. Osobiście jestem zwolennikiem eleganckiego ubioru stąd na własnej skórze przekonałem się jak taka stylizacja działa w wyżej wymienionych miejscach i jak czasami potrafi ułatwić życie.

 

Rozmowę ze stylistą personalnym - Piotrem Sienkiewiczem, przeprowadził Roland Drmla